U progu jesieni

date_range 24.09.2023 11:00

location_on Zielona Góra, Muzeum Etnograficzne

24 września w godzinach 11:00-16:00 zapraszamy do Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli na wydarzenie „U progu jesieni”.

„U progu jesieni” to wydarzenie związane z plonami jesieni, prezentujące w szczególności tradycje obróbki lnu i winogron oraz żniw kukurydzianych. Właśnie te trzy produkty stają się w tym dniu kanwą całego programu.

LEN: Do zagrody z Krobielewa zapraszamy na prezentację tradycyjnych prac gospodarskich związanych z obróbką lnu, takich jak międlenie, cierlenie, czesanie i przędzenie.
WINOGRON: Zbierzemy winogrono z naszej muzealnej winnicy, a następnie przy wieży winiarskiej z Budachowa będzie można zobaczyć jak wygląda proces tłoczenia winogron i spróbować świeżo wyciśniętego soku.
KUKURYDZA: W zagrodzie z Mariankowa będzie można zobaczyć widowisko w wykonaniu Zespołu Górali Czadeckich „Watra” z Brzeźnicy, ukazujące każdy z etapów pozyskiwania kukurydzy, poprzez jej obróbkę aż do wspólnej zabawy z nauką tradycyjnych tańców i posiłku przygotowanego przez bukowińskie gospodynie.

Ponadto zapraszamy do udziału w przygotowanych przez Muzeum bezpłatnych warsztatach i pokazach:
Warsztaty tworzenia kukurydzianych lalek
Warsztaty z filcowania wełny
Warsztaty tkania na ramkach
Pokaz przędzenia na kołowrotku
Pokaz parowania pyr i poczęstunek
Nauka terebienia kukurydzy

Odwiedzając Muzeum, będzie można także zwiedzić nasze wystawy:
„Świat dziecka” – wystawa zabawek ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli (Leśniczówka)
„Skrzynie i kufry – skąd i dokąd” – wystawa kufrów należących do ludności przesiedlonej po II wojnie światowej (chata z Krobielewa)

Wydarzenie wzbogacą występy zespołów folklorystycznych, kiermasz wyrobów rękodzielniczych oraz potrawy kuchni regionalnych.
Bilety: 12,00 zł (dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny)
U progu jesieni
Loading...