„LEKCJA”

date_range 22.02.2023 19:00

location_on Zielona Góra, Scena kameralna

Teatr Zza boru

Eugène Ionesco (1909 -1994) – pół-Rumun, pół-Francuz, obok Samuela Becketta i Jeana Geneta jest współtwórcą nurtu dramaturgicznego zwanego teatrem absurdu, którego szczyt popularności przypada w Europie Zachodniej na początek II połowy XX wieku. Wyrosły z buntu pisarzy wobec „klasycznego” dramatu, nurt ten zanegował zarówno dążenie do realistycznej prezentacji rzeczywistości i postaci, jak i fundamentalną zasadę przyczynowo-skutkowego biegu akcji scenicznej.

Premiera jednoaktówki La Leçon odbyła się 20 lutego 1951 w Théâtre de Poche Montparnasse w reżyserii Marcela Cuveliera, który jednocześnie wcielił się w rolę Profesora.

Ionesco, który przez kilka lat pracował jako nauczyciel języka francuskiego w liceum, zawarł w swym utworze nie tylko groteskowy obraz relacji nauczyciel – uczeń, lecz także ostrą krytykę całego systemu oświatowego. Marionetkowe postacie poruszają się w absurdalnym świecie pełnym strachu i grozy. Sytuacje banalne, często przedstawione w komicznym świetle, rychło przeradzają się w okrutną farsę.Nietracąca aktualności sztuka Ionesco – osiemnasta premiera Teatru Zza boru – spina symboliczną klamrą 15-lecie działania naszego teatru, zainaugurowane w 2007 r. „Pokojówkami” Geneta.

tłumaczenie: Jan Błoński

adaptacja i reżyseria: Jan Andrzej Fręś

obsada:

Profesor – Lucyna Korczowska

Uczennica – Weronika Dura

Służąca – Irena Karkosz

światło i dźwięk – Tadeusz Karkosz

 

Dostępne bilety: 

- Bilet normalny 

 

 

„LEKCJA”
Loading...