Lekcja

Lekcja
EUGENE IONESCO


Eugène Ionesco (1909-1994) - pół-Rumun, pół-Francuz, obok Samuela Becketta i Jeana Geneta jest współtwórcą nurtu dramaturgicznego zwanego teatrem absurdu, którego szczyt popularności przypada w Europie Zachodniej na początek II połowy XX wieku. Wyrosły z buntu pisarzy wobec "klasycznego dramatu, nurt ten zanegował zarówno dążenie do realistycznej prezentacji rzeczywistości i postaci, jak i fundamentalną zasadę przyczynowo-skutkowego biegu akcji scenicznej.
Premiera jednoaktówki La Leçon odbyła się 20. lutego 1951 r. w Théâtre de Pache Montparnasse w reżyserii Marcela Cuveliera, który jednocześnie wcielił się w postać Profesora. Ionesco, który przez kilka lat pracował jako nauczyciel języka francuskiego w liceum, zawarł w swym utworze nie tylko groteskowy obraz relacji nauczyciel - uczeń, lecz także ostrą krytykę całego systemu oświatowego. Marionetkowe postacie poruszają się w absurdalnym świecie pełnym strachu i grozy. Sytuacje banalne, często przedstawione w komicznym świetle, rychło przeradzają się w okrutną farsę.
Wciąż, niestety, nietracąca aktualności sztuka lonesco spina symboliczną klamrą 15-lecie działania naszego teatru, zainaugurowane w 2007 r. "Pokojówkami" Geneta.
 
reżyseria: Jan Błoński
adaptacja i reżyseria: Jan Andrzej Fręś
Lekcja
Loading...