20 Green Town of Jazz - Tribute to Ray Charles

Jazz na rubieżach, czyli jubileuszowy Green Town of Jazz 2024
 
20 lat temu, w Zielonej Górze, rozpoczęła się historia festiwalu, który okrągłe dwie dekady promuje muzykę jazzową w wszelkich jej odmianach. Za jego organizacje od zarania odpowiada Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe na czele z jego prezesem Jerzym Szymaniukiem. Tegoroczna edycja wydarzenia (21-23 listopada) będzie miała szczególne znaczenie – 20-lecie wszak zobowiązuje.
Świętą tradycją festiwalu jest jego inauguracja, w której szczególną rolę odgrywa każdego roku Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego, zasilany przez studentów, absolwentów
i wykładowców kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. Jak przystało na jubileuszową edycję koncert będzie szczególny i z udziałem specjalnych gości, tym razem gitarzystów: Mike’a Russell’a i Kenny’ego Carr’a i wrocławskiej wokalistki Natalii Lubrano.
 
Mike Russell, amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor. Występował z ikonami światowej sceny muzycznej. W latach 60. grał w zespołach bluesowych i soulowych. Jego płyta Black Woman, zarejestrowana w 1970 roku z wokalistką Glorią Taylor, odniosła wielki sukces, a Mike Russell otrzymał nominację do nagrody Grammy. Twórczość artysty charakteryzuje się szerokim spektrum stylistycznym – od bluesa i soulu do jazzu elektrycznego i funku. Gitarzysta wypracował oryginalne, niepowtarzalne brzmienie i styl gry, porównywane do George’a Bensona i B.B. Kinga
 
Kenny Carr – amerykański gitarzysta jazzowy. Jeden z ważniejszych przedstawicieli nowojorskiej sceny jazzowej. Jest ceniony jako muzyk sesyjny, współpracuje z wieloma wybitnymi artystami amerykańskiej i europejskiej sceny jazzowej. Wśród bogatej dyskografii ma w swoim dorobku dziesięć albumów nagranych jako band leader. Ważnym dorobkiem gitarzysty są nagrania na płytach Raya Charlesa. Był gitarzystą i szefem muzycznym ostatniej dekady funkcjonowania Ray Charles Orchestra, a także przyjacielem wokalisty.
 
Natalia Lubrano – wokalistka z imponującym dorobkiem artystycznym. Obdarzona charakterystycznym ciepłym i matowym głosem wykonuje repertuar w wielu stylach muzyki rozrywkowej. Wcześniej związana z wrocławską sceną hip hopową i wrocławskim zespołem Miloopa, z którym wydała cztery albumy. Wraz z zespołem debiutowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W marcu 2012 roku wytwórnia KAYAX wydała
jej autorską płytę R.E.S.P.E.C.T. Obecnie współtworzy jazzowe projekty muzyki filmowej, współpracuje w projekcie Kenny Carr & Zbigniew Lewandowski – Ray Charles Project, realizuje autorski projekt z Natalia Lubrano Band, a także jest w trakcie przygotowań swojego kolejnego autorskiego albumu. Na co dzień prowadzi autorską szkołę śpiewu „Wokalne Eksperymenty”
 
W festiwalowym programie nie zabraknie także polskich jazzmanów od lat zaprzyjaźnionych
z zielonogórskich Big Bandem, wspierających go nie tylko w koncertowych działaniach, ale także projektach płytowych. Do tego grona zalicza się od dekad Zbigniew Lewandowski, który w drugim dniu imprezy zaprezentuje swój nowy kwintet w międzynarodowej obsadzie oraz Seweryn Graniasty, laureat konkursu w ramach Bielskiej Zadymki Jazzowej z roku 2016. Finał Festiwalu to zielonogórska premiera głośnego projektu Wagabunda (2021) wrocławskiego sekstetu Zawartko / Piasecki.
Projekt Zawartko/Piasecki Wagabunda „To muzyka dla podróżników, którzy na swojej drodze poszukują nowych brzmień, nieoczywistych i ładnych melodii oraz emocji” [Piotr Wojdat, „Jazz Forum”, 7-8/2021]. Artyści, zainspirowani urokami dalekich podróży, konkretną kulturą, miejscami i zdarzeniami, nadali swojej muzyce wyjątkowy kierunek. Dziewięć tematów przywiezionych z różnych zakątków świata, m.in.: Gruzji, Maroko, Izraela - połączonych
z jazzową improwizacją zabierze słuchaczy w piękną muzyczną podróż.
 
Co roku ważnym wątkiem festiwalowym jest także edukacja i działania warsztatowe.
Ich coroczna organizacja cieszy się sporym zainteresowaniem uczniów miejskich szkół
i studentów. Celem organizatorów jest skuteczna promocja jazzu, ale i wychowywanie kolejnych pokoleń jazzowej publiczności.
Warto wspomnieć, że festiwal odbywa się w kilku przyjaznych dla jazzu miejscach
na kulturalnej mapie Zielonej Góry. Są to Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego, Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz popularny klub muzyczny Piekarnia Cichej Kobiety.
20 Green Town of Jazz - Tribute to Ray Charles
Loading...