Zwiedzanie Wieży Widokowej na Placu Królowej Jadwigi

WIEŻA KOŚCIOŁA POEWANGELICKIEGO – WIDOKOWA

Wieża dawnego kościoła ewangelickiego p.w. Trójcy Świętej, zwanego również Kościołem Łaski to jedyny ocalały fragment świątyni rozebranej w 1965 roku.Wieża liczy sobie 84 metry wysokości, na jej parterze urządzone zostało mauzoleum książęce, stąd prowadzi wejście do krypty. Na ścianach widnieją kamienne płyty epitafijne pochowanych tu członków książęcej rodziny Bironów. W zwieńczeniach płyt umieszczono ich rodowe herby.
W 1846 roku pochowano tu księcia Piotra Birona i jego żonę Dorotę, następnie bratanka księcia, oficera kawalerii, Piotra Gustawa oraz dwie córki księcia: Joannę i Paulinę. Niestety pierwotne wyposażenie kaplicy Bironów w wieży dawnego kościoła ewangelickiego przetrwało do czasów obecnych w stanie szczątkowym, dlatego tym większej wartości nabiera każdy ocalały element. Do takich należy tabliczka pochodząca z trumny księżnej Anny Doroty Biron, która niestety w 2002 roku zaginęła. 29 października 2004 r. wieża ponownie zastała przywrócona do użytku jako widokowa. Pozostanie ona jednak nie tylko świadectwem wielowiekowej historii miasta, ale i istotnym w skali regionu przykładem architektury neogotyckiej związanej ze szkołą berlińską.

Zwiedzać można od środy do niedzieli w godz. 13:00 – 17:00 (ostatnia osoba wchodzi o 16:30)

OBOWIĄZUJĄ BILETY WSTĘPU, które można nabyć w Wieży Widokowej w godzinach otwarcia wieży lub online na portalu abilet.pl.

Ceny biletów:
Normalny: 8,00 zł
Ulgowy: 5,00 zł (dzieci i młodzież w wieku szkolnym oraz emeryci 60+)
Dzieci 3-7 lat: 1,00 zł
Zwiedzanie Wieży Widokowej na Placu Królowej Jadwigi
Loading...