Winobraniowe Spotkania Teatralne: Gąska

Przezabawna farsa na jedno łóżko, gąskę i dwóch mężczyzn. Jednocześnie, sztuka pełna jest odniesień do historii rosyjskiego teatru i przełamuje wiele schematów narosłych wokół konwencji farsy. Aktorka, Ałła, wpada pewnego pięknego poranka do hotelowego pokoju swojej rywalki, młodziutkiej Gąski, która, jak się właśnie okazało, skutecznie zawróciła w głowie jej mężowi. Ku zdumieniu Ałły w łóżku Gąski kryje się kolejna niespodzianka, jest nią dyrektor artystyczny teatru, Fiodor.
Farsa rodem z XIX-wiecznego teatru, choć ubrana we współczesny, rosyjski kostium, zyskuje nawias, stając się pastiszem, igraniem z konwencją, teatralną zabawą.
W tej scenicznej perełce czuje się rękę i temperament mistrza. Nikołaj Kolada jest, obok Antona Czechowa, najczęściej inscenizowanym autorem rosyjskim na świecie. Potrafi bowiem w mistrzowski sposób budować na scenie bardzo rosyjski, słodko-gorzki nastrój. Śmiesząc, jednocześnie zadaje ważne pytania: kogo ujrzymy kiedy opadną maski przybierane przez nas wszystkich na co dzień? Jacy jesteśmy w tej krótkiej chwili, w której zostajemy wyrwani z nieustającej gry pozorów?
„Gąska” udowadnia, że Kolada jest twórcą nieszablonowym, dla którego nie ma form i tematów, których się nie podejmuje. Sam zajmował się w teatrze wszystkim, łącznie z tworzeniem scenografii i reżyserią świateł. Jak sam zaznaczył w jednym z wywiadów: – Ja w teatrze lubię robić wszystko. Bóg jedno daje, a drugie zabiera. Mnie odebrał bardzo wiele, ale dał miłość do teatru i za to jestem mu wdzięczny.

Przekład: Jerzy Czech
Reżyseria: Dariusz Taraszkiewicz
Muzyka:  Zamecki
Scenografia: Dorota Kalitowicz
Kostiumy: Donata Kozielewicz
Choreografia: Janja Lesar

OBSADA:
Ałła: Dominika Ostałowska / Magdalena Wójcik*
Diana: Viola Arlak / Magdalena Smalara
Nonna:  Anna Smołowik / Natasza Leśniak *
Fiodor:  Tadeusz Chudecki, Artur Pontek*
Wasilij: Dariusz Kordek / Leszek Zduń* / Dariusz Taraszkiewicz*

(*wymiennie)
Winobraniowe Spotkania Teatralne: Gąska
Loading...