Wieczór z monodramem - Homosovieticus

WIECZÓR Z MONODRAMEM
Wojciech Kowalski
„HOMOSOVIETICUS czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki”


scenariusz, reżyseria, wykonanie  WOJCIECH KOWALSKI
scenografia  YOLA NYKOWSKA
teksty i muzyka BUŁAT SZAŁWOWICZ OKUDŻAWA
śpiew WOJCIECH KOWALSKI
akordeon  MICHAŁ PILARSKI
 
Monodram skonstruowany na bazie twórczości Michaiła Zoszczenki – wybranych opowiadań satyrycznych o drobnomieszczaństwie i filisterstwie obywateli Rosji lat porewolucyjnych. Dodatkowego klimatu tej inscenizacji dodają piosenki przy akompaniamencie akordeonu.
Spektakl został nagrodzony ZŁOTĄ MISĄ BOROWINY na XXXIX BIESIADZIE TEATRALNEJ HORYNIEC ZDRÓJ 2018. 
 
Wojtek Kowalski, częstochowianin, aktor Teatru From Poland. Twórca wielu happeningów, konferansjer, instruktor teatralny, polonista.
W latach 1989-2000 aktor Teatru WI-Fi-Fi. W latach 90-tych muzyk zespołu Hababuk. Współpracował z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym. Wystąpił w kilku filmach Wytwórni A’YOY, między innymi partnerował Stanisławowi Tymowi i Maćkowi Stuhrowi
 w "Baśni o ludziach stąd", wcielając się w rolę Hektora. Dwukrotny laureat Nagrody im. Maxa Szoca na Famie (1995, 2010). Za rolę w spektaklu Saxofonista Teatru From Poland otrzymał kilkanaście nagród aktorskich na najważniejszych festiwalach teatralnych w kraju. Animator życia kulturalnego w Częstochowie. Od jedenastu lat pomysłodawca i organizator Ogólnopolskiego Festiwalu „42-200 MONODRAM”. Premiera monodramu /debiut reżyserski/ "Porady dobrego Wojaka Szwejka" w 2009 roku przyczyniła się do powstania "personalnego" TEATRU WOJTKA KOWALSKIEGO.
 
Zrealizowane dotychczas spektakle pod szyldem TEATR WOJTKA KOWALSKIEGO:
„Porady dobrego Wojaka Szwejka” - monodram - premiera grudzień 2009
"Love, love, love po zmierzchu" – bajka dla dorosłych ze smokiem w tle” - premiera czerwiec 2012
„Free Kolors” - premiera styczeń 2013
„Bajka uliczna z tekstów zapomnianych” - premiera grudzień 2013
„Opowieści kwaskowe” - monodram – premiera grudzień 2013
 „3xTAK RUDNICKI” - monodram - premiera kwiecień 2015
"Co Pan na to Panie Freud?" - autorski spektakl - premiera grudzień 2015
"Wiech-koń by się uśmiał"- premiera grudzień 2016
"Homosovieticus" - premiera grudzień 2017
 
.
"... Jak się wymyśla tak długi tytuł, to powinno się wiedzieć, że gdzieś w swojej połowie z czystego tytułu zmienia się on w swoją własną interpretację przedstawienia. Taki tytuł już właściwie jest recenzją. Wolałbym oczywiście, żeby spektakl Kowalskiego nazywał się po prostu Kowalski, bo pomieściłby się w tym tytule i Homo Zoszczenkus, i polski Everyman, i całą naszą współczesność..."  /Łukasz Drewniak, krytyk teatralny/
Loading...