Mistrz monodramu: Janusz Stolarski „Ecce Homo” Fryderyk Nietzsche

date_rangeData wydarzenia 27.10.2020 19:00

location_onMiejsce wydarzenia Zielona Góra, ZOK Hydro(za)gadka

Mistrz monodramu: Janusz Stolarski
„Ecce Homo” Fryderyk Nietzsche


„Ecce Homo”, autobiograficzna książka Fryderyka Nietzschego, ostatnia wydana za życia autora, nie należy do łatwych lektur. Dzisiejszego czytelnika może zniechęcać prowokacyjna forma, w jakiej niemiecki filozof anonsuje światu swą wyjątkowość oraz manieryczny język Leopolda Staffa. Tym bardziej cieszy wykonanie utworu przez Stolarskiego, który z tej myślowej galopady precyzyjnie i jasno wyciąga istotę rzeczy. Trafnie – na poły ironicznie – interpretuje bijący pod niebiosa egotyzm autora. Dość przytoczyć tytuły rozdziałów „Ecce Homo”: „Dlaczego jestem tak mądry„, „Dlaczego jestem tak światły”, „Dlaczego tak dobre piszę książki„, „Dlaczego jestem przeznaczeniem„. W lekturze nie sposób takich oświadczeń brać na serio. Na scenie – paradoksalnie – brzmią jak oczywistość.
Portret popadającego w obłęd geniusza Janusz Stolarski kreśli najprostszymi środkami. Do pomocy ma skrzynię, która stanie się wielofunkcyjnym rekwizytem.(…)
Równą wagę nada rozważaniom o właściwym odżywianiu i buntowniczej krytyce filisterskich obyczajów rodaków. Obok wysławiania mocy rozumu, która pozwala człowiekowi przezwyciężać ograniczenia ciała, kąśliwymi słowami piętnuje czytelników książek otwartych jedynie na obce myśli, by przypadkiem, własnych nie dopuścić do głosu.(…)
Dotkliwie bolesne prawdy Nietzschego nie miałyby tej siły wyrazu, gdyby nie wspaniała interpretacja Janusza Stolarskiego. W luźnej koszuli z długimi rękawami bardziej niż myśliciela przypomina błazna lub szaleńca.
Ów ironiczny nawias sprawia, że bogaty w znaczenia tekst Fryderyka Nietzschego brzmi niebywale współcześnie i nadal porusza aktualnością.
Janusz R. Kowalczyk, „Rzeczpospolita”, 31.05.2007

Uwaga:
W związku z pandemią, wydarzenie odbędzie się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa oraz zajmowanie miejsc wyznaczonych przez organizatora.


UWAGA:
UWAGA !!! (wytyczne na czas epidemii SARS-COVID-2)
Konieczne jest wypełnienie i wydrukowanie oświadczenia o swoim stanie zdrowia:

Uczestnik koncertu wchodząc na wydarzenie MUSI MIEĆ ze sobą wydrukowane i wypełnione 
OŚWIADCZENIE wraz z ważnym biletem.
Mistrz monodramu: Janusz Stolarski „Ecce Homo” Fryderyk Nietzsche
Loading...