Koncert wiosenny z saksofonem - online

Zachęcamy do zakupu biletów cegiełek na koncert, którego transmisja online odbędzie się 8 maja o 19:00.
Dostęp do transmisji jest bezpłatny, jednak Państwa wsparcie w postaci zakupu biletów cegiełek o wartości 10,00 zł (lub ich wielokrotności), będzie równocześnie wsparciem działalności  Filharmonii Zielonogórskiej w trudnym czasie pandemii.


Wykonawcy:
Henryk  Miśkiewicz – saksofon altowy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Sławomir Chrzanowski – dyrygent


Program:
Jan „Ptaszyn” Wróblewski – Koncert na saksofon improwizujący i orkiestrę symfoniczną “Altissimonica”
Interlude
Part II
Interlude (Oberek)
Part III
Interlude
Part IV

Altissimonica to kompozycja Jana Ptaszyna Wróblewskiego na wielką orkiestrę symfoniczną i saksofon improwizujący, napisana specjalnie dla Henryka Miśkiewicza. Tytuł koncertu pochodzi od nazwy koronnego instrumentu Henryka Miśkiewicza, saksofonu altowego oraz od imienia wnuczki kompozytora, Moniki. Premiera projektu miała miejsce 28 czerwca 2000 we Wrocławskiej Filharmonii, a orkiestrze przewodził wówczas Jan Walczyński. Pierwsze profesjonalne nagranie kompozycji z udziałem Henryka Miśkiewicza i Polskiej Orkiestry Radiowej pod kierownictwem Zbigniewa Gracy zostało zarejestrowane w sierpniu 2003 w Studio Koncertowym  im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i wydane  na płycie przez Polskie Radio w 2004 roku. Koncert  wykonany był wielokrotnie m.in. 2017 r w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, w Katowicach z Narodową Orkiestra Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali,  w Filharmonii Koszalińskiej (2020) pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.
źródło: Agencja Artystyczna GRAMI-ART

„Altissimonica – jest formą koncertową integrującą dwa muzyczne światy. Solista (autor pisał dzieło z myślą o Henryku Miśkiewiczu) winien być jazzmanem ze wszystkimi tego konsekwencjami. Zarówno interpretacja, jak i barwa instrumentu winny być jazzowe, improwizacje stanowią kluczową część solowej partii. Orkiestra natomiast, nie wykracza poza normalnie pojętą symfonikę i nie wymaga się od niej żadnych szczególnych predyspozycji. Forma czteroczęściowa, powiązana motywem głównym (przedstawionym od razu na wstępie) i kilku motywami drugoplanowymi, pojawiającymi się w różnych konfiguracjach. Części przedzielone są trzema interludiami o nieco bardziej samodzielnym charakterze. Całość zbudowana w systemie tonalnym, czasem doprowadzonym do granic prawdopodobieństwa, ale ta granica nigdy nie zostaje przekroczona.” – JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI kompozytor H E N R Y K   M I Ś K I E W I C Z Urodzony 1951 rok w Żaganiu .Klasycznie wykształcony muzyk, jego droga muzyczna zaczęła się w Nowej Soli ,ukończył Liceum Muzyczne we Wrocławie w klasie Michała Nikonowa, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie klarnetu profesora Ludwika Kurkiewicza. Wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, lider zespołów. Jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich muzyków jazzowych. Przygodę z jazzem rozpoczął w wieku 16 lat zdobywając nagrody za kompozycje oraz  jako najmłodszy uczestnik legendarnego festiwalu JAZZ NAD ODRĄ we Wrocławiu. Wielokrotny zwycięzca Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategorii klarnetu i saksofonu altowego, a także w czołówce w kategorii saksofonu sopranowego. Zdobywca trzech Fryderyków: Fryderyk 2013 w kategorii Jazzowy Artysta Roku, Fryderyk 2004 w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, Fryderyk 2004 w kategorii Jazzowy Album Roku („Lyrics”). Wszystkie jego płyty nominowane były do Nagrody Muzycznej Fryderyk. On sam został dwukrotnie nagrodzony za całokształt pracy muzycznej i niezwykłe brzmienie i umiejętności gry na saksofonie prestiżowymi nagrodami Mateusza (nagroda Programu III Polskiego Radia) oraz Oskarem Jazzowym (nagroda Stowarzyszenia Łódzkich Melomanów). Koncertował na wielu festiwalach w Europie m.in. Pori Jazz Festiwal (Finlandia), Umbria Jazz Festiwal (Włochy), wielokrotnie na Jazz Jamboree. Występował z amerykańskim saksofonistą Joe Lovano, Orkiestrą Paula Kuhna, Patem Methenym (w projekcie A. M. Jopek), Davidem Murrayem oraz czołówką polskich muzyków jazzowych. Z okazji 70 urodzin promuje album rodzinny „Nasza Miłość” z udziałem córki Doroty (wokalistki jazzowej) i syna Michała (perkusisty jazzowego).
 
Koncert wiosenny z saksofonem - online
Loading...