Koncert symfoniczny

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Czesław Grabowski – dyrygent
Krzysztof Książek - fortepian

S. Prokofiew – I Symfonia D-dur „Klasyczna”
P. Czajkowski -  Koncert fortepianowy b-moll
 
Jedno z najsłynniejszych dzieł koncertowych na fortepian doby romantyzmu - I Koncert fortepianowy b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego pomimo dzisiejszej ogromnej popularności, nie od razu zyskał sobie uznanie wśród krytyków i wykonawców. Przeznaczony do wykonania przez krytycznie nastawionego Mikołaja Rubinsteina koncert, kompozytor powierzył i później zadedykował Hansowi von Bulow, który po raz pierwszy wykonał dzieło w Bostonie podczas swojego amerykańskiego tournee w 1875 roku. Tam też pomimo entuzjastycznego przyjęcia publiczności, krytycy uznawali Koncert za “zbyt klasyczny”.
Obecnie I Koncert fortepianowy mistrza rosyjskiej symfoniki i muzyki operowej dominuje w repertuarach koncertowych najwybitniejszych pianistów na świecie. Podczas koncertu w Filharmonii Zielonogórskiej wirtuozowską partię solową wykona  Krzysztof Książek - jeden z najciekawszych pianistów swojego pokolenia; półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018). 
 
Jednocześnie klasycznie jak i nowocześnie zabrzmi Symfonia “Klasyczna” op. 25 Sergiusza Prokofiewa. Dzieło z 1917 roku reprezentuje nurt tzw. muzyki neoklasycznej, w której kompozytorzy nawiązując do tradycyjnych form tworzą własną współczesną wizję muzyczną prezentującą klasyczność przez pryzmat krzywego zwierciadła. Najbardziej popularny i charakterystyczny fragment tego zaledwie 13-minutowego dzieła Prokofiewa - to gawot zastępujący w trzeciej części klasycznej formy symfonii starofrancuskiego menueta.
Koncert symfoniczny
Loading...