Johann Sebastian Bach | Pasja wg Św. Jana

Kiedy rok temu przystępowaliśmy do realizacji wielkiego przedsięwzięcia, jakim było pierwsze wystawienie w Zielonej Górze oratorium Mesjasz Jerzego Fryderyka Haendla na instrumentach z epoki, towarzyszył nam pewien niepokój. Wprawdzie nasze działania oparte były na precyzyjnych planach, poparte były bogatymi doświadczeniami zespołu, jednak ostatecznie nikt z nas nie miał pewności jaki będzie finał tego śmiałego projektu, jaką zgromadzi on widownię i jak zostanie przyjęty. Dołożyliśmy wszelkich starań, by koncert ten zrealizowany był na najwyższym poziomie artystycznym i technicznym. W dzień koncertu jedna z największych zielonogórskich świątyń, Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, zdolny pomieścić ponad tysiąc osób, pękała w szwach. Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania, ale możemy powiedzieć, że przerosło ono nasze oczekiwania. Na koncert przybyli także liczni słuchacze spoza regionu – z Poznania, Wrocławia, Torunia czy aż z Warszawy. Żadna z sal koncertowych w naszym mieście nie byłaby zdolna pomieścić tak dużej liczby słuchaczy. Owacja na stojąco, wspaniałe reakcje publiczności i liczne słowa uznania dowiodły, że idea prezentacji największych dzieł oratoryjnych w Zielonej Górze ma głęboki sens.

Po wykonaniu haendlowskiego Mesjasza spotkaliśmy się nie tylko z wyrazami uznania i poparcia, lecz wręcz z oczekiwaniem, że po tym koncercie powinny nadejść kolejne dzieła tego formatu. Powiało wielkim światem – to chyba najkrótsza i najlepsza recenzja, jaką usłyszeliśmy. Teraz mamy już pewność potwierdzoną kwietniowym sukcesem, że mieszkańcy regionu spragnieni są kontaktu z największymi dziełami muzyki dawnej z udziałem wybitnych muzyków, prezentowanymi na najwyższym poziomie artystycznym. Uważamy zatem za nasz obowiązek wobec zielonogórskiej publiczności kontynuowanie działań i stworzenie dorocznego cyklu prezentacji wielkich dzieł oratoryjnych. Takie wydarzenie, mające miejsce raz w roku, mogłoby stać się wspaniałym świętem muzyki, gromadzącym rzeszę melomanów.

12 marca 2016 roku zapraszamy zatem Państwa ponownie do Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Tym razem przygotowujemy dla Państwa wielkie dzieło lipskiego kantora – Pasję wg św. Jana. Bachowskie arcydzieło zabrzmi w wykonaniu znakomitych artystów, z których większość gościła w Zielonej Górze w ubiegłym roku. To dla nas zaszczyt, że tak wspaniali muzycy chcą ponownie wystąpić z nami. Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie będzie dla nas i dla Państwa niezapomnianym przeżyciem!
 
Wykonawcy:
Marzena Michałowska – sopran
Bogumiła Tarasiewicz – mezzosopran
Karol Kozłowski – tenor
Maciej Straburzyński – baryton
Marek Rzepka – bas
Chór Uniwersytetu Zielonogórskiego Cantus humanus
Orkiestra barokowa Arte dei Suonatori
Bartłomiej Stankowiak – dyrygent


Bilety:
30,00 zł - normalny
20,00 zł - ulgowy (emeryci, renciści, uczniowe i studenci na podstawie dokumentu uprawniającego do zniżki weryfikowanego przy wejściu na koncert)

http://www.magnaoperasacra.pl/pasja
 
Loading...