Jazz i symfonika

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Jacek Rogala – dyrygent
Artur Jaroń - fortepian
Jacques Kuba Seguin z zespołem ( Kanada)
Program:  G. Gershwin – Suita z opery Porgy and Bess
Jacques Kuba Seguin – Symfonia nr 2 “Historia rzeki”
G.Gershwin – Błękitna Rapsodia
 
Jacques Kuba Séguin – Kanadyjczyk o polskich korzeniach jest muzykiem świadomym swojej pozycji. W Montrealu, w którym się urodził i z którego czerpie jego wieloetniczny koloryt, znany jest jako trębacz i kompozytor łączący liryzm z awangardą. Z projektem „Migrations”(2019) - wystąpił podczas koncertu z Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej w październiku ubiegłego roku. Séguin wiąże neoklasyczny jazz amerykański z pogłosem północnoeuropejskich fascynacji oraz melodyjnością i melancholią brzmień. Podczas dzisiejszego koncertu zabrzmi Symfonia nr 2 “Historia rzeki”.
 
Jazzowy charakter symfonicznego koncertu podkreśli muzyka George’a Gershwina z jego największymi przebojami napisanymi na orkiestrę.
Suita “Porgy and Bess” - to najpopularniejsze fragmenty przełomowego dzieła w historii opery, wytyczającego nowe kierunki rozwoju muzyki symfonicznej w stronę musicalu i muzyki filmowej. Wątek miłosny “Porgy and Bess” rozgrywający się w środowisku czarnoskórych mieszkańców Karoliny Południowej nawiązuje do bestsellerowej powieści DuBose Heyward’a “Porgy”, którą Gershwin zainteresował się w 1926 roku. Prace nad librettem ruszyły w 1932 roku, a premierowe wykonanie odbyło się w 1935r.
Równie wyjątkowym i niezwykle charakterystycznym dziełem w twórczości Gershwina jest “Błękitna rapsodia” na fortepian i orkiestrę z 1924 roku. Kompozytor łączy w niej koncertującą rolę fortepianu z estetyką muzyki jazzowej zawartej w kolorystyce brzmienia orkiestry symfonicznej. Dzieło uważane za wybitnie amerykańskie nazywał kompozytor “muzycznym kalejdoskopem Ameryki”.
Podczas dzisiejszego koncertu “Błękitną rapsodię” usłyszymy w wykonaniu wybitnego polskiego pianisty o bogatym koncertowym dorobku - Artura Jaronia.

 
Jazz i symfonika
Loading...