IncarNations

date_rangeData wydarzenia 31.03.2012 20:00

location_onMiejsce wydarzeniaZielona Góra, Harlem Club

Sprzedaż zakończona
Muzyka towarzyszyła Mai od dziecka. I to muzyka szczególna, ponieważ jej dom rozbrzmiewał dźwiękami od bluesa, jazzu poprzez world music, aż po całe godziny z reggae. A wszystko dlatego że ojciec Mai, Włodzimierz Kleszcz, znany dziennikarz Polskiego Radia, zwany „ojcem chrzestnym polskiego reggae”, twórcaa  legendarnej fuzji jamajczyków i górali  od rana do nocy nasycał Maje „czarnymi” brzmieniami.  Co ciekawe ze strony mamy, Maja ma rodzinne połączenia z samym Stanisławem Grzesiukiem. Swoją przygodę ze sceną muzyczną rozpoczęła już w wieku lat 14 dołączając do składu Kapeli ze Wsi Warszawa. Można zatem powiedzieć, że była skazana na muzykę. Również edukacja w podstawowej, a następnie średniej szkole muzycznej miała jakiś wpływ, choć liczne koncerty na świecie nie pozwoliły Mai na skończenie tej ostatniej. Dla Mai i tak najważniejszy był fakt, że udało się zakończyć edukacje w Liceum im. Żmichowskiej i zdać francuską maturę.

W 2000 roku do Kapeli dołączył rozpoczynający właśnie studia na wydziale antropologii i etnologii Wojtek Krzak. Jego droga była zupełnie inna, od 15 roku życia miał kontakt z ludowymi skrzypkami i muzykantami – naszymi rodzimymi bluesmenami, którzy wywarli ogromny wpływ na wyobraźnię kompozytorską, wrażliwość i podejście do muzyki. Tylko nauka gry na akordeonie, którą Wojtek rozpoczął w 5 klasie i kontynuował przez cztery kolejne lata nie było spełnieniem jego marzeń.

W Kapeli Ze Wsi Warszawa spotkał Maję i są razem już dziesięć lat.
„Karierę z Kapelą zaczynaliśmy jako bardzo młodzi ludzie, Maja miała 14 lat, a ja 20. Przez dekadę kształtowaliśmy w kapeli swoje gusta muzyczne, zdobywaliśmy szlify grając koncerty na całym świecie, na największych festiwalach (Roskilde Glastonbury), prestiżowych miejscach (Lincoln Centre, Ronie Scotts).  Zwieńczeniem naszej kariery z Kapelą było skomponowanie i wyprodukowanie płyty „Infinity”, nagrodzonej fryderykiem i uznanej za najlepszy album world music na świecie”. 
(Wojtek)
 
W końcu pojawił się zespół IncarNations…

„Kapela miała od zawsze swój konkretny zasięg zainteresowań, podczas kiedy nas nosiło od jazzy, bluesa, klasyki, soul, r’n’b po muzykę elektroniczną. Słowem potrzebne było stworzenie platformy muzycznej, która umożliwiała by nam realizowanie największych pasji”.
(Maja)

IncarNations – oznacza inkarnacje i to było słowo, które najlepiej oddawało naszą naturę. Jako muzycy uwielbiamy wcielać się w różne style muzyczne i gatunki. Pod szyldem IncarNations mogliśmy to realizować grając z artystami z rożnych kultur. Od muzyków z Afryki – saharyjskiego bluesmana Becaye Aw, naszego „Mamadou Dioufa,  po muzyków z legendarnej już u nas ukraińskiej formacji 5’nizza, czy dj. Feele-x’a z Kalibra 44. Tak było na początku czyli miedzy 2005 a 2008 rokiem. W tym czasie mieliśmy też szanse współpracować z Bogdanem Loeblem, z którym nagrywaliśmy jego „Pocztówki”. Współpraca ta zaowocowała tym, że wpadliśmy na pomysł by piosenki, które od lat układał Wojtek, okrasić tekstami Bogdana. W taki sposób rozpoczął się okres, który przybliża nas do „Radia Retro”… płyty, która powstała z potrzeby stworzenia dobrych, polskich piosenek. Po to, żeby były naprawdę dobre, staraliśmy się zapraszać do współpracy wyłącznie muzyków, których uznawaliśmy za wybitnych i unikalnych, nie tylko w sensie muzycznym ale osobowościowym. Chcieliśmy mieć do nich zaufanie i dać im poczucie swobody, ponieważ od początku wiedzieliśmy, że muzyk musi mieć miejsce dla siebie dla realizacji swoich marzeń, a nie być tylko odgrywającym te same nuty bohaterem drugiego planu. Dlatego stworzyliśmy sobie „dream team” począwszy od autora tekstów Bogdana Loebla, po wspaniałych muzyków. 
Inspiruje nas… wszystko! Wszystko co jest sztuką. Niezależnie czy to dźwięk, czy obraz, rzeźba. Poszukujemy we wszystkim piękna i ono nas inspiruje.
„Radio Retro”

„Piosenki pisałem od zawsze. Od wczesnych lat pozostawałem pod dużym wpływem Boba Dylana. Pierwsze piosenki powstawały już od 1996 roku, ale wciąż czegoś im brakowało. Dopiero kiedy poznaliśmy Bogdana Loebla, poczuliśmy że szkielet piosenek obrasta dobrym słowem i… ciałem się staje”.
(Wojtek)

„Radio Retro” pojawiło się w roku 2010 i według magazynu Polityka była to Płyta Roku!”
IncarNations na żywo…
„Staliśmy się zespołem „elitarnym” co jest dla nas bardzo dobrą opcją. Elitarnym w tym znaczeniu, że publiczność jest pewna że nie idziemy na łatwiznę, nie staramy się jej oszukiwać tanimi sztuczkami. My po prostu kochamy muzykę i kiedy gramy ta miłość staje się wartością samą w sobie. Udało nam się zagrać bardzo prestiżowe koncerty, sporo telewizyjnych. Oczywiście nie chcemy aby ta „elitarność” była odstraszająca, jesteśmy dla każdego, kto tylko chce wraz z nami udać się w podróż muzyczną i kto docenia szczerość i solidne, „przedwojenne” podejście do grania.
W styczniu 2012 wchodzimy do studia by nagrać kolejną płytę….
Oprócz tego w listopadzie Maja i Wojtek zaproszą Was do Wrocławia na spektakl "Dziady" (w reż. Michała Zadary) do którego mają stworzyć muzykę.
„W zanadrzu mamy jeszcze nagrania inspirowane sztuką naiwną. To będzie jedna z niespodzianek, druga to film "Careless love" Johna Duigana, do którego specjalnie nagraliśmy nową wersję naszego bluesa ze starych lat oraz "Uśnij mi uśnij" z płyty "Radio Retro" i który wejdzie w tym roku do kin. Nazywamy się IncarNations i zapraszamy do naszego świata”.
(Maja i Wojtek)
Loading...