Inauguracja sezonu artystycznego 2020/2021

Inauguracja sezonu artystycznego 2020/2021                  

Podczas koncertu inaugurującego sezon artystyczny 2020/21 w Filharmonii Zielonogórskiej zabrzmią mistrzowskie dzieła kompozytorów rosyjskich, którzy swoją twórczością na trwałe zapisali się w dziejach muzyki światowej. Piotr Czajkowski (1840-1893) i Igor Strawiński (1882-1971) wywodzący swoją twórczość z rosyjskiej tradycji muzycznej swoją drogę twórczą łączyli z wieloma podróżami, a szczególnym miejscem sprzyjającym pracy nad ich kolejnymi kompozycjami była Szwajcaria. Tam właśnie - w kurorcie Clarens powstał w 1879 roku Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego. Również w Szwajcarii rozpoczęła się w 1910 roku współpraca 28-letniego Igora Strawińskiego z Sergiuszem Diagilewem - twórcą zespołu baletowego Les Ballets Russes - tam powstały najsłynniejsze balety, wśród nich Pulcinella.
 
Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 w swojej wirtuozowskiej formie łączy romantyczną siłę muzycznej ekspresji z klasyczną formą sonatową. Znakomite wyeksponowanie partii skrzypiec na tle mistrzowsko kolorystycznie prowadzonej orkiestry sprawia, że słuchając Koncertu Czajkowskiego wydaje nam się obcować z muzycznym ideałem, którego słuchać moglibyśmy jeszcze wiele razy. Dziś dzieło to zabrzmi w wykonaniu wybitnego polskiego skrzypka, odnoszącego wielkie sukcesy koncertowe w renomowanych światowych salach koncertowych - Janusza Wawrowskiego, który u progu swojej muzycznej kariery zdobył popularność wykonując wszystkie 24 Kaprysy Paganiniego podczas jednego koncertu. Dziś w posiadaniu artysty jest jeden z legendarnych instrumentów Antonio Stradivariego, instrument któremu w 100-lecie Odzyskania Niepodległości nadano imię Polonia.
 
Klasyczność muzycznej formy była charakterystyczna nie tylko dla koncertów instrumentalnych czy też symfonii. W I połowie XX wieku, poprzez nawiązanie do epok wcześniejszych na estrady koncertowe powracają dawne barokowe tańce, arie, serenady… Pulcinella Igora Strawińskiego to baletowa suita napisana na podstawie zgromadzonych przez  Diagilewa podczas I wojny manuskryptów nieskończonych i zapomnianych dzieł Pergolesiego. Strawiński nadał muzycznym tematom własny wymiar, często daleko odbiegając od oryginału, jednak zachowując charakter taneczności Menueta, Gawota, Tarantelli. Również klasyczne, albo raczej neoklasyczne jest przedstawienie Sinfonii, Serenady czy też Toccaty. Pulcinella napisana w 1920 roku jest również dziełem pokazującym mistrzowskie opanowanie instrumentacji, co dla orkiestry symfonicznej jest możliwością zaprezentowania wykonawczego kunsztu.
 
Inauguracja sezonu artystycznego 2020/2021
Loading...