CORNO - Brass Music Festival - KONCERT SYMFONICZNY

KONCERT SYMFONICZNY FESTIWALU
PROGRAM:
Richard Strauss – Festmusik der Stadt Wien
Eric Morales – Koncert na dwie trąbki
Richard Strauss – Koncert waltorniowy Es-dur nr 2
Jan Koetsier – Concertino na cztery puzony i orkiestrę smyczkową
Roland Szentpali – Carmen Fantasy na tubę i orkiestrę smyczkową
 
WYKONAWCY:
SIMON HÖFELE, JAN HARASIMOWICZ – trąbki / SAMUEL SEIDENBERG – waltornia / GYÖRGI GYIVICSAN, TOMASZ HAJDA, EDGAR MANYAK, TOMER MASHKOWSKI – puzony / ROLAND SZENTPALI – tuba / NORBERT TWÓRCZYŃSKI – dyrygent / Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej / uczestnicy międzynarodowych warsztatów
 
Koncert w ramach III CORNO Brass Music Festival, czyli tygodniowego święta instrumentów blaszanych: waltorni, trąbki, puzonu i tuby. Tego wieczoru usłyszymy dzieła eksponujące te instrumenty - solo, w duecie i kwartecie - z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. 
Koncert rozpocznie się fanfarą, którą Richard Strauss napisał dla Rady Miasta Wiednia w podziękowaniu za przyznane mu stypendium. Festmusik der Stadt Wien wykonają uczestnicy międzynarodowych warsztatów i będzie to jeden z efektów ich pracy podczas Festiwalu. Amerykański kompozytor Erik Morales, w charakterystyczny dla siebie sposób zaprezentuje wszechstronne możliwości trąbek, chętnie wykorzystywanych przecież nie tylko w muzyce klasycznej, ale także w jazzie, muzyce rozrywkowej czy filmowej. Koncert na dwie trąbki z 2013 roku to popis dwóch równorzędnie solowych trąbek z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej, harfy i perkusji. Późnoromantyczne dzieło Richarda Straussa - Koncert waltorniowy Es-dur nr 2, znajduje się w repertuarze koncertowym niemal każdego waltornisty. Obecnie jest to najczęściej wykonywany i nagrywany koncert waltorniowy XX wieku. Po przerwie usłyszymy aż cztery solowe puzony (w tym jeden basowy) z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej. Concertino na 4 puzony holenderskiego kompozytora Jan Koetsiera wykonają znakomici puzoniści czterech różnych narodowości. Na koniec koncertu zabrzmi jeden z najchętniej aranżowanych utworów w historii muzyki - Carmen George'a Bizeta usłyszymy w oryginalnym i autorskim opracowaniu wirtuoza tego instrumentu - Rolanda Szentpali.
 
CORNO – Brass Music Festival to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego odbywają się koncerty kameralne i symfoniczne w doskonałym wykonaniu, kursy mistrzowskie indywidualne i grupowe dla przyszłych muzyków, zajęcia uczące zdrowej postawy w graniu na instrumencie, wykłady i wystawa instrumentów. To jedyny taki festiwal w Polsce.
CORNO skupia wokół siebie międzynarodową kadrę wykładowców, światowej sławy muzyków oraz specjalistów w zakresie pielęgnowania zdrowia w zawodzie muzyka. Aktywizuje nie tylko lokalną społeczność, ale także rozbudza sympatię i promuje piękne miasto Zieloną Górę.
Na koncerty renomowanych gwiazd przyjeżdżają melomani z całej Polski. Uczestnicy warsztatów przyjeżdżają do Zielonej Góry z całego świata. Mimo, że to dopiero trzecia edycja, CORNO Brass Music Festival dołączył już do rangi międzynarodowych wydarzeń i z powodzeniem rywalizuje jakością, programem artystycznym oraz ofertą warsztatową dla uczniów i studentów z wiodącymi festiwalami tego typu w Europie.
 
Wywodzący się z Zielonej Góry waltorniści Łukasz Łacny i Maciej Baranowski, swoją edukację muzyczną rozpoczęli u Iwana Moroza. Kontynuowali ją u wybitnych wykładowców w Polsce i w Niemczech, rozwijali swoje umiejętności na wielu międzynarodowych kursach i warsztatach. Obecnie obaj grają w najlepszych orkiestrach,  w różnorodnych zespołach, są gośćmi festiwali muzycznych, uczą.  W swoim rodzinnym mieście postanowili zrealizować to, o czym od dawna marzyli – wielkie święto instrumentów blaszanych.

Więcej informacji o festiwalu na www.corno.pl
Facebook: CornoBMF
Film promocyjny: https://www.youtube.com/watch?v=i7Qn5UgLw5Y
 
CORNO - Brass Music Festival - KONCERT SYMFONICZNY
Loading...