Akademia muzyki

date_rangeData wydarzenia 09.12.2021 10:30

location_onMiejsce wydarzenia Zielona Góra, Filharmonia Zielonogórska

WYDARZENIE ODWOŁANE
Zielonogórska Akademia Muzyki to cykl audycji muzycznych skierowanych do dzieci i młodzieży, zorganizowanych grup przedszkolnych i szkolnych, który uczy świadomego obcowania z muzyką klasyczną oraz ma na celu systematyczne upowszechnianie wiedzy o utworach, kompozytorach, instrumentach, epokach, stylach muzycznych. Formuła audycji łączy w sobie elementy koncertu z udziałem muzyków Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej i zaproszonych gości oraz lekcji, z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania. Każdy temat omawiany przez prowadzącego w oparciu o specjalnie dobraną literaturę muzyczną oraz multimedia ilustrujące i uzupełniające omawiane zagadnienia. Dodatkowym atutem audycji jest profesjonalna przestrzeń koncertowa, która stanowi najlepsze miejsce odbioru muzyki.
Tematem przewodnik Zielonogórskiej Akademii Muzyki w sezonie 2021/2022 są elementy dzieła muzycznego, stąd hasło tej edycji: Przepis na utwór muzyczny.
Audycje odbywają się w Sali Kameralnej Filharmonii Zielonogórskiej i prowadzone są przez Natalię Makuch – wiolonczelistkę Filharmonii Gorzowskiej i prelegentkę Gorzowskiej Akademii Muzyki.
 
Koncert przeznaczony dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej i przedszkoli.

Listopad: Co wpada w ucho ?
Do stworzenia utworu muzycznego, tak jak do upieczenia ciasta, potrzebny jest niezawodny przepis i odpowiednie składniki. Pierwszym muzycznym składnikiem naszego przepisu będzie melodia, czyli ten element utworu, który najłatwiej uchwycić i który często „wpada nam w ucho”. Sprawdzimy, jak powstaje, rozstrzygniemy, czy rap to też melodia oraz dowiemy się, czym jest wysokość dźwięku, linia melodyczna oraz dlaczego niektóre utwory potrafimy zanucić od razu, a inne wydają się nie do zaśpiewania.

Grudzień: Kolorowa zima
Czy dźwięk ma kolor? Czy muzyką można coś namalować? Czy instrumenty potrafią naśladować otaczający nas świat? I czy ten sam utwór może mieć różne barwy? Odpowiedzi na te pytania szukać będziemy wspólnie, odkrywając sekrety kolorystyki – kolejnego ważnego elementu działa muzycznego. Posłuchamy, jak w muzyce brzmi mroźny wiatr i lodowa zamieć, jak wschodzi słońce oraz jak doskonale można sportretować za jej pomocą zwierzęta. Będzie też czas na wspólne, zimowe śpiewanie.
Akademia muzyki
Loading...