SPONSOR PORTALU Milenium zakłady bukmacherskie

Orlen Arena

Plac Celebry Papieskiej 1

Płock

zobacz na mapie

Hala Orlen Arena to kompleks składający się się z hali sportowo-widowiskowej dla 5467 widzów i parkingu dwupoziomowego dla 530 samochodów. W planie przewidziano także rezerwę pod pływalnię i salę treningową, które będą zagłębione i pokryte zielenią. Zaprojektowano także pomnik z okazji pobytu Jana Pawła II w Płocku.
Budynek hali to jednoprzestrzenna bryła o nachylonych ścianach zewnętrznych i dachu paraboloidalno-hiperbolicznym cięgnowym. Stanowi spójną strukturę funkcjonalną, przestrzenną i konstrukcyjną. We wnętrzu główny element to parkiet sportowy na legarach oraz otaczające go trybuny, pod którymi, po obwodzie hali,
zlokalizowano potrzebne funkcje użytkowe i techniczne. Wejścia główne i dojazdy umieszczono w ścianie zewnętrznej również po obwodzie hali.
Charakterystyczne parametry hali Orlen Arena:
kubatura 137 029 m3
powierzchnia zabudowy 6 718 m2
powierzchnia użytkowa 17 154 m2
w tym komunikacja 4 039 m2
wysokość hali 25 m
wysokość hali w centralnym miejscu 19 m
średnica zewnętrzna 92 m
Ilość widzów 5 467
w tym
miejsca stałe na widowni 5 134
miejsca dostawiane na płycie 114
miejsca dla VIPów w lożach 115
miejsca dla dziennikarzy na trybunach 76
miejsca dla niepełnosprawnych na płycie 28
Wymiar areny 50x30 m
Arenę można podzielić poprzecznie mobilnymi przegrodami na 3 równe części i przeznaczyć je na niezależnie odbywające się zajęcia treningowe. Każda z części mieści wtedy boisko do koszykówki i siatkówki.
Napływ widzów do wnętrza hali odbywa się z północnego foyer parteru 4 wejściami i dalej schodami audytoryjnymi w górę, oraz przez klatki schodowe opisane na obwodzie hali. Klatki schodowe w części południowej są niezależne i służą sportowcom i artystom oraz dziennikarzom, VIP-om i sędziom. Te ostatnie klatki służą również ewakuacji widzów z górnych trybun. Wszystkie drogi komunikacji spełniają wymogi dróg ewakuacyjnych. Na każdy poziom zapewniono dostęp osobom niepełnosprawnym na wózkach poprzez
wyposażenie obiektu w windy osobowe.
Na parterze oprócz obszernego foyer znajdują się zaplecza szatniowe i gastronomiczne obsługujące zarówno widzów jak i użytkowników sal konferencyjnych. Znajdują się tam także restauracja, toalety, magazyny i pomieszczenia obsługi. Na piętrze hali umieszczono sale konferencyjne i wraz z zapleczami.
Na trybunach zlokalizowano wydzielone loże do wynajęcia i dla VIP-ów, oraz wydzieloną część dla dziennikarzy.
Hala posiada funkcje zapewniające prawidłowe działanie obiektu takie jak: instalacje zasilania i monitoringu imprez sportowych, możliwość obsługi imprez estradowych.
W celu umożliwienia prowadzenia transmisji radiowych i telewizyjnych z odbywających się w hali imprez zapewniono w niej stanowiska dla przedstawicieli mediów z odrębnym wejściem i niezbędnym wyposażeniem dla ok. 100 osób.
Na terenie hali zapewniona jest odpowiednia ilość toalet, pomieszczeń technicznych, biurowo - administracyjnych i magazynowych, kas, ciągów komunikacji poziomej i pionowej. Przewidziano pokój pierwszej pomocy, szatnie dla widzów, punkty gastronomiczne i zespół restauracyjny.
Wszystkie ciągi piesze zostały tak zaprojektowane, by były jak najbardziej ergonomiczne i bezkolizyjne. Dostęp techniczny na arenę jest zapewniony szerokim wjazdem, którym łatwo można zapewnić transport towarów i akcesoriów nawet wielkogabarytowych. Wielkoprzestrzenne magazyny zlokalizowano w części zachodniej hali, pod trybunami, z bezpośrednim dostępem z zewnątrz. Wszystkie długie i wielkogabarytowe przedmioty mogą więc być składowane w miejscu łatwo dostępnym – w magazynie parteru.
Budynek wyposażony jest w instalację tryskaczową podnoszącą bezpieczeństwo widzów i zawodników (wymóg obowiązujących przepisów ppoż).
Dla sportowców i artystów zaprojektowano zespoły szatniowe, pokoje sędziów i trenerów, sale konferencyjne, fitness, odnowę biologiczną, siłownię oraz pokój kontroli antydopingowej. Hala spełnia standardy techniczno/organizacyjne federacji sportowych europejskich i światowych.
Budynek hali jest pięciokondygnacyjny o konstrukcji szkieletowej żelbetowej ze ścianami żelbetowymi usztywniającymi. Stropy żelbetowe monolityczno - prefabrykowane. Konstrukcję nośną dla dachu stanowią żelbetowe układy słupowo - ramowe rozmieszczone promieniście na obwodzie koła co 100 zwieńczone stalowym oczepem, w którym zaprojektowane zostały bloki kotwiące kable dachu.
źródło: www.orlenarena.plock.eu

Imprezy archiwalne
Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej Mężczyzn 2016-11-06
Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej Mężczyzn 2016-11-05
Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej Mężczyzn 2016-11-04
POLSKA-SŁOWACJA | Eliminacje ME w piłce ręcznej kobiet 2016-06-04
Davis Cup by BNP Paribas POLSKA-LITWA 2015-03-08
Davis Cup by BNP Paribas POLSKA-LITWA 2015-03-07
Davis Cup by BNP Paribas POLSKA-LITWA 2015-03-06
EUROPEAN LEAGUE 2014 - MEN & WOMEN VOLLEYBALL 2014-06-29
EUROPEAN LEAGUE 2014 - MEN & WOMEN VOLLEYBALL 2014-06-28
POLSKA - HISZPANIA MECZ TOWARZYSKI PRZED KWALIFIKACJAMI MŚ KATAR 2015 2014-06-10
XI MEMORIAŁ HUBERTA JERZEGO WAGNERA 2013-09-08
XI MEMORIAŁ HUBERTA JERZEGO WAGNERA 2013-09-07
XI MEMORIAŁ HUBERTA JERZEGO WAGNERA 2013-09-06
CHÓR ALEXANDROWA 2011-10-13